Czym jest złomowany pojazd?

Pojazdy, które nie nadają się już do jazdy lub są trudne do naprawy lub utrzymania, mogą być zabrane do stacji demontażu lub centrum odzysku. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że miejsce to jest legalne i dopuszczone przez lokalnego marszałka.

Jadąc do stacji demontażu, będą potrzebowali dowodu tożsamości, np. dowodu osobistego, biletu kontroli pojazdu lub, jeśli został wydany, karty kontroli pojazdu oraz dokumentów potwierdzających dane zawarte w bilecie kontroli pojazdu. Numer VIN lub numery nadwozia, podwozia i ramy są wymagane przy złomowaniu pojazdu.

Na co należy zwrócić uwagę przy utylizacji złomu?

Biuro złomowania unieważni numer VIN, kartę pojazdu oraz tablicę rejestracyjną pojazdu. Następnie zostanie wystawiona deklaracja o unieważnieniu oraz zaświadczenie potwierdzające zbycie pojazdu. Ten ostatni wydawany jest w trzech egzemplarzach: jeden dla właściciela pojazdu, jeden dla właściciela stacji demontażu i jeden dla organu transportowego.

Kto płaci za złom?

Były właściciel pojazdu musi wówczas stawić się osobiście w urzędzie ds. transportu i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Jest maksymalnie 30 dni, co jest długim okresem, ale nie należy zwlekać ze zobowiązaniem do ostatniej chwili. Ważne jest również powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o wyrejestrowaniu, aby w przyszłym roku nie były naliczane składki na ubezpieczenie OC. Możesz mieć również prawo do zwrotu składki za niewykorzystaną część polisy od dnia złomowania do końca okresu ubezpieczenia.

Zazwyczaj to właściciel pojazdu otrzymuje środki z tytułu wypadku. Kwota zależy od wagi samochodu. Zwykle jest to około 300-500 zł. Należy jednak pamiętać, że jeśli samochód nie jest w idealnym stanie - czyli waży mniej niż 90% wagi nowego auta - demontażysta może pobrać od właściciela opłatę. Opłata nie może przekroczyć 10 zł za kilogram niedoboru. Jest to jedna z zalet złomowania pojazdu. Nie dość, że można pozbyć się samochodu, który normalnie nie jest już bezpieczny do jazdy, to jeszcze można odzyskać przynajmniej część pieniędzy. Jednak przy pozbywaniu się pojazdu należy przejść przez różne procedury i powiadomić właściwy urząd transportu.