Złomowanie aut

Kiedy można wyrejestrować pojazd?

Masz samochód, który nie jest już na sprzedaż, bo koszt naprawy przekracza wartość auta? Polskie prawo przewiduje kilka opcji, które mogą zaoszczędzić Ci tego kłopotu. Najprostszą opcją jest zezłomowanie samochodu. Oczywiście samo złomowanie samochodu nie wystarczy, trzeba przestrzegać pewnych procedur. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć duże kłopoty.

Właściciele samochodów nie mogą przestać płacić składek ubezpieczeniowych tylko dlatego, że zaparkowali swój samochód. Po pierwsze, samochód musi zostać wyrejestrowany i musi być ku temu dobry powód. Są one zawarte w art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

    Stanowi on, że pojazd musi zostać wyrejestrowany przez organ właściwy dla miejsca ostatniej rejestracji, na wniosek właściciela, jeżeli
  • Pojazd jest przekazywany przedsiębiorcy prowadzącemu stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącemu punkt zbierania pojazdów.
  • Jeśli pojazd zostanie skradziony.
  • Jeśli pojazd został zarejestrowany lub sprzedany za granicą i usunięty z tego kraju.
  • Zniszczenie (usunięcie) pojazdu za granicą.
  • Dowód, że nie nastąpiła zmiana właściciela oraz że własność pojazdu została trwale i całkowicie utracona.
  • Wydanie skompletowanego pojazdu podmiotowi prowadzącemu stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów; - wycofanie pojazdu ze sprzedaży

W takich przypadkach najczęstszą metodą jest pozbycie się pojazdu. Warto jednak zrobić to prawidłowo, aby uniknąć późniejszych problemów. Usługę na złomowanie aut w Bydgoszczy czy Toruniu otrzymasz u nas w najlepszej cenie!